flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнено практику застосування апеляційним судом вимог законодавства про судовий збір

03 березня 2020, 14:16

На виконання плану роботи судової палати у цивільних справах  Полтавського апеляційного суду у І півріччі 2020 року та на підставі рішення Ради суддів загальних судів № 24 від  04 квітня 2013 року проведено узагальнення практики застосування  Полтавським апеляційним судом вимог законодавства про судовий збір та судові витрати при розгляді цивільних справ, які підлягають стягненню в дохід держави.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.XI.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя № R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї Конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду. Разом із тим, ураховуючи положення пункту 1 статті 6 Конвенції та прецедентну практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі» (Kreuz v. Poland)), сплата судових витрат не повинна перешкоджати доступу до суду, ускладнювати цей доступ таким чином і такою мірою, щоб завдати шкоди самій суті цього права, та має переслідувати законну мету.

При здійсненні правосуддя у цивільних справах суди повинні вирішувати питання, пов’язані з судовими витратами (зокрема, щодо відстрочення та розстрочення судових витрат, зменшення їх розміру або звільнення від їх сплати), у чіткій відповідності до Цивільного процесуального кодексу України, Закону України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», а також інших нормативно-правових актів України, забезпечуючи при цьому належний баланс між інтересами держави у стягненні судового збору за розгляд справ, з одного боку, та інтересами позивача (заявника) щодо можливості звернення до суду, з другого боку

За період з січня по грудень 2019 року в провадженні  Полтавського апеляційного суду перебувало на розгляді 2420 скарг, за подання яких передбачено сплата судового збору. Судовий збір був  сплачений за подання 2059 скарг із загальної кількості.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, – у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Під час вирішення питання про відкриття апеляційного провадження у справі або/чи прийняття до розгляду документа, що є об’єктом справляння судового збору, суддя-доповідач, серед іншого, повинен перевірити відповідність сплаченої за подання апеляційної скарги суми судового збору розміру ставок, встановлених Законом України «Про судовий збір», порядку сплати судового збору, а у разі відсутності документа про сплату судового збору перевірити наявність пільг зі сплати цього платежу.

Пунктом 1.6. ч. 2 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», закріплено, що за подання до суду апеляційної скарги на рішення суду фізичною особою або юридичною сплачується судовий збір  в розмірі 150 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги.

Відповідно до положень ст. 9 ЗУ «Про судовий збір», судовий збір сплачується за місцем розгляду справи та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України.

У  Полтавському апеляційному суді  було сформовано практику, згідно з якою перед відкриттям провадження по справі суддя перевіряє інформацію про зарахування судового збору, сплаченого згідно квитанції чи іншого платіжного документу, до спеціального фонду Державного бюджету. Дані про надходження судового збору до бюджету надаються Державною казначейською службою України.

         Також, в ході узагальнення встановлено, що в разі встановлення суддями апеляційного суду, якщо судовий збір надмірно сплачено на рахунок апеляційного суду, суд постановляє ухвалу про повернення надмірно сплаченого судового збору.

Зверніть увагу, що на сайті суду у розділі «Громадянам» можна скористатися онлайн калькулятором судового збору та ознайомитися з реквізитами судового збору Полтавського апеляційного суду.  У цьому ж розділі розміщено підрозділ «Все про судовий збір», де Ви можете ознайомитися з інформацією про порядок сплати та дізнаєтесь які пільги передбачені законодавством при сплаті судового збору.

 

Пресслужба суду